روز جهانی بدون دخانیات

امروز روز جهانی بدون دخانیات است.
با تبریک امروز به همه ی آنهایی که سیگار و مواد مخدر را ترک کرده اند چند نکته را عرض می کنم:

الف) سیگار مثل مشروب و سکس و نوشابه و چاقی و… نیست که مساله ی شخصی ما باشد و به کسی مربوط نباشد. ما داریم هوایی را آلوده می کنیم که متعلق به تمام موجودات زنده است.
اینکه کارخانه ها و ماشین ها و… چند برابر دارند این هوا را آلوده می کنند چیزی از نقش ما سیگاری ها در این فاجعه کم نمی کند.

ب) وقتی خداداد عزیزی گل دوم را به استرالیا زد “وی یرا” سرمربی تیم ملی سیگارش را دقایقی زیر پا انداخت. وقتی در مصاحبه از او پرسیدند که علت این ماجرا خوشحالی یا چه چیز دیگر بوده. گفت:
من می دانستم که با این گل الان دوربین ها روی صورت من زوم می کنند و مهم تر از بردن تیمم آن لحظه به این فکر می کردم که تصویر ثبت شده ام الگوی نامناسبی برای نوجوانان فوتبال دوست نباشد.

ج) شما با وجود آلودگی هوا حق دارید سیگار بکشید و کسی حق ندارد در جاهای غیرعمومی معترض شما شود. اما سیگار کشیدن در جاهایی که سقف بسته دارد می دانید ممکن است باعث چه فاجعه هایی برای بیماران آسمی یا قلبی شود؟ کمی حواسمان جمع باشد.

د) با سیگار عکس گرفتن کلاس ندارد! نماد روشنفکری نیست! خوش تیپی نیست!!
هرچقدر دوست دارید سیگار و سیگاری و چیزهای دیگر بکشید اما بدانید که قرار دادن عکس با سیگار شما را باکلاس تر و بزرگتر نمی کند.
فقط ممکن است بچه ی سیزده چهارده ساله ای که ما را الگو قرار می دهد به عشق ما برود سیگاری و بعدا معتاد شود و جوانی اش را ببازد. ما در مقابل طرفدارانمان وظایفی داریم.

ه) آنها که می گویند بدون سیگار و مواد مخدر نمی شود هنرمند شد یا شعر خوب گفت.
من افتخارم این است که خودم و اکثر شاگردانم تا به حال مواد مخدر را تجربه نکرده ایم. خودم و بسیاری از شاگردانم یا سیگاری نیستیم یا آن را ترک کرده ایم.
اگر شعرهای من و بسیاری از شاعران خوب معاصر را قبول دارید پس بدانید که می شود بدون سیگار یا مواد مخدر هم شاعر شد.

و) سال ها قبل در وبلاگم و کارگاهم برای کسانی که سیگار و قلیان و… را ترک کرده بودند جایزه تعیین کرده بودم. حیف که امروزه در کنار شما نیستم تا بتوانم جز این متن، گامی برای ریشه کن کردن اعتیاد در جامعه ام بردارم.
راستی یادتان نرود که قلیان از سیگار هم خطرناک تر است. و قلیان میوه ای از همه ی اینها خطرناکتر.

ز) می دانم که ترک سیگار و اعتیاد سخت است. می دانم… اما امکان پذیر است. از این ماه سیگار نمی کشیم و پول آن را خرج کودکی می کنیم که در محله های پایین شهر شام نخورده است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *